Return to Headlines

2019-20 fall sports and activity roundup

Champlin Park football (11/07/19) With the fall sports and activity season wrapping up, here’s a look at who’s heading to state, and how they fared when they performed and played. We’ll also include information about awards student-athletes and coaches may earn during the season.


Girl’s tennis


The state class AA girl’s tennis tournament was held Oct. 22-25 at the Baseline Tennis Center, located at the University of Minnesota in Minneapolis.

  • Anoka-Hennepin didn’t have a team qualify to compete at state in singles, doubles, or as a team.
  • Coon Rapids High School girls tennis coach, Scott Storrick, was named the Section 5AA Coach of the Year.

Boy’s soccer


The state boy’s class AA soccer tournament was held Oct. 22-31 at St. Cloud State University, and U.S. Bank Stadium in Minneapolis.

  • Anoka-Hennepin didn’t have a team qualify for state.
  • Andover High School boys soccer coach, John Schlichtmann, named Section 7AA Coach of the Year.

Girl’s soccer


The state girl’s class AA soccer tournament was held Oct. 22-31 at North High School in North St. Paul, and U.S. Bank Stadium in Minneapolis.

  • Champlin Park High School finished fourth in the state, losing to Rosemount High School in the third-place game Oct. 29. Anoka-Hennepin didn’t have any other teams qualify for state.
  • Champlin Park High School girls soccer coach, Keith Pavelka, named Section 5AA Coach of the Year.
  • Andover High School girls soccer coach, Tracey Griess, named Section 7AA Coach of the Year.

Boy’s cross country


The state boy’s class AA cross country meet was held Nov. 2 at St. Olaf College in Northfield.

  • Anoka-Hennepin didn’t have a team qualify for state.
  • Individually, from Champlin Park, Connor Preston finished 24th, and Dontae Johnson 58th.
  • From Andover, Cameron Heppner finished 123rd, and Logan Meinert, 147th.

Girl’s cross country


The state girl’s class AA cross country meet was held Nov. 2 at St. Olaf College in Northfield.

  • Andover finished 13th in the state.
  • Individually, from Andover, Claire Beckman finished 35th, Elizabeth Donner 55th, Alyssa Gerth 114th, Brekkyn Lammert 136th, Madeline Greelis 163rd, Julia Babineau 167th, and Michelle Dyrdahl 168th.
  • From Anoka, Kaelyn Nelson finished 79th.
  • From Champlin Park, Abby Hibbs finished 146th.

Girl’s volleyball


The state girl’s class AAA volleyball tournament was held Nov. 7-9 at the Xcel Energy Center in St. Paul.

  • Anoka-Hennepin didn’t have a team qualify for state.

Adapted soccer


The state adapted soccer tournament for both cognitive impairment (CI) and physical impairment (PI) will be held Nov. 22-23 at Stillwater High School.

  • Brackets for the tournament will be posted at a later time.

Football


The state class 6A football tournament began Oct. 25, and class 5A tournament began Nov. 7.

  • In class 6A, Champlin Park will play Lakeville North at 7 p.m. on Nov. 14 at U.S. Bank Stadium in Minneapolis in the state semifinals. Anoka and Blaine have been eliminated.
    In class 5A, Coon Rapids won Section 7, and will play Spring Lake Park High School, at Osseo (neutral site), at noon on Nov. 9 in the quarterfinals of the Class 5A state tournament. Andover has been eliminated.

Girl’s swimming and diving


The state girl’s class AA swimming and diving meet will be held Nov. 14-16 at the Jean K. Freeman Aquatic Center at the University of Minnesota.

  • Section meets are scheduled to be held Nov. 7-9.