• Clubs and groups 

    Clubs and groups students can participate in, please click active links below for more information.  For additional club information, go to the Clubs and Groups information page.

    Contact

    Thomas Develice
    Activities director
    Thomas Develice
    763-506-7125 
     

    CLUB NAME

    ADVISOR

    MEETING DAY

    MEETING TIME

    MEETING ROOM

    Art Club

    Suzanne Hughes

    Sarah Hjelmberg

    Nicole Earley

    Tuesday, Wednesday

    2:30 - 4:00 p.m.

    Tues Room 137

    Wed Room 138

    Thurs Room 139

    Asian Student Alliance

    Koua Kha

    Wednesday

    2:30 – 4:00 p.m.

    Room 143

    Asian Cultural Club

    Marni Weisz

    Thursday

    2:30 - 4 p.m.

    Room 210

    Band

    Ryan Palmer

         

    Book Club - "Face 2 Face"

    Debra Geiger

    Once a month, see Ms. Geiger in LMC

    after school

    Library

    Breakfast Club

    Heather Higgins

    Wednesday

    During Cardinal Time

    Room 143

    Cardinal Green Team

    Laura Marx

    Jen Rollings

    Kim Lykens

    First and third Tuesday

    2:30 - 4:00 p.m.

    Room 183

    Cardinal Nation

    Adam Thronson

    We meet once in the fall, winter and spring

    It varies, see Mr. Thronson

    Room 331

    Cardinal Strings Chamber Orchestra

    Michael Watson

    Monday, Thursday

    6:45 to 7:30 AM

    Orchestra Room

    Cinema Club (Film Club)

    Jackie Polloway

    Wednesday

    2:30 p.m.

    Room 342

    Choir

    Amy Johnson

    Rick Geiger

         

    Chess Club

    Chad Kuehne

    Tuesday

    2:30 - 4:00 p.m.

    Room 212

    Debate

    Andrea Nellen

    Jocelyn Moses

    Tuesday, Thursday

    2:30 - 4:30 p.m.

    Room 233

    Dance Club

    Koua Kha

    Thursday

    2:30 - 5:00 p.m.

    Room 109

    DECA

    Blake Bodenburg

    Wednesday/Thursday Morning (make-up meeting)

    Wednesday 2:30 p.m./Thursday morning 7:15 a.m.

    Room 114

    Educators Rising Club

    Karen Sherga

    Kathy Sylvester

    Thursday (Wednesday if we are prepping for events)

    2:30 – 4:00 p.m.

    Room 103

    FCA

    Cullen Bartz

    Nick Plankers

         

    FCCLA Cooking with Kindness Culinary Arts Club

    Kathy Sylvester

    Tuesday, Wednesday - week of staff meetings

    2:30 - 5:00 p.m.

    Room 104

    Fiddle Club

    Michael Watson

    2nd and 3rd Trimester (Day varies)

    2:35 to 3:30 p.m.

    Orchestra Room

    French Club

    Hannah Ames

    Once a month (Day varies)

    2:30 - 3:30 p.m.

    Room 315

    German Club

    Jesse Peterson

    2nd Tuesday of month

    2:45 - 4:00 p.m.

    Room 314

    GSA

    Austin Stephenson

    Wednesday

    2:30 - 3:15 p.m.

    Room 211

    Guitar Club

    Mr. Jamnick

    Thursday

    2:30 - 3:30 p.m.

    Room 135

    HOSA

    Jocelyn Moses

    Friday

    7:10 a.m. Room 236 

    Jazz Band 1

    Ryan Palmer

    All year (Day varies)

    2:35 - 4:00 p.m.

    Band Room

    Jazz Band 2

    Ryan Palmer

    Wednesday, Trimester 2 only

    2:35 - 3:30 p.m.

    Band Room

    Knitting Club

    Melissa Griemann

    Wednesday

    2:30 - 4:00 p.m.

    Room 206

    Knowledge Bowl

    Christian Klein

    Thursday

    2:30 - 3:30 p.m.

    Room 335

    KPop Club

    Lynn Burley

    Jackie Polloway

    Wednesday

    2:30 - 4:00 p.m.

    Room 330

    Leo Club

    Stefanie Nelson

    Every other Cardinal Wednesday

    7:30 - 8:20 a.m.

    Room 345

    Link Crew

    Sherri Schendzielos

    Jon Young

    Amy Johnson

    Cullen Bartz

    Dan Cox

    Throughout the school year, including mandatory training and event dates

    During the school year-CORE

    Cafeteria during CORE

    Math Team

    Hoa Nguyen

    Wednesday

    2:30 - 4:00 p.m.

    Room 111

    Music Production Club

    Michael Watson

    Marni Weisz

    Thursday

    2:30 to 5 p.m.

    1st floor music department

    National Honor Society

    Debra Geiger

    Every other Tuesday

    7:00 a.m.

    CRHS Auditorium

    News Crew

    Kari Berg

    Friday

    2:30 p.m.

    Room 235

    Orchestra

    Michael Watson

         

    Prom

    Ms. Lykens

    Varies (Nov - April)

    2:25 p.m.

    Room 182

    Robotics

    Scott Storrick

    Christian Klein

    Preseason until winter break: Tuesday and Thursday. Every day during the build season in January and February

    2:30 p.m.

    Room 122

    Spanish Club

    Kathryn Jensen

    Every other Thursday starting 9/12

    2:30 p.m.

    Room 301

    Speech Team

    Head Coach: David Fankhanel

    Assist Coaches: Kari Berg, Kristy Weisser, and Austin Stephenson

    Monday-Thursday (Jan-April)

    2:20 - 4:30 p.m.

    Room 239

    Step Team

    Jordan Jennrich

    Monday, Wednesday

    2:30 - 5:00 p.m.

    Cafeteria

    Student Council

    James Bouley

    Every other Thursday

    2:30 p.m.

    Room 136

    Table Top Club

    Laura Warwick

    Every other Friday

    2:30 - 5:00 p.m.

    Room 237 for the first 15 min., then Room 197

    Trap and Skeet

    Sarah Lindholm

    Monday

    5:00 p.m.

    Metro Gun Club in Blaine

    United Sound

    Ryan Palmer

    Thursdays, 1st and 2nd Trimester

    2:35 p.m. - 3:15 p.m.

    Band Room

    Video Game Club

    Will Trembley

    Wednesday

    2:30 - 5:00 p.m.

    Room 232

    Yearbook

    Kari-Lee Berg